Rainbow page separator

Dřevěné chodníky deset let staré stezky čeká oprava za miliony

Středa, 13. Květen 2020

Žďár nad Sázavou / Generální rekonstrukce v příštím roce čeká naučnou stezku vedoucí kolem Konventského rybníka. Oznámili to zástupci žďárské radnice. „Povalové chodníky, vyhlídková mola i most na naučné stezce kolem Konventského rybníka byly vyrobeny ze smrkového dřeva a jejich životnost je v mnoha úsecích i přes trvalou a častou údržbu již u konce. Ani opakované opravy dnes nezajistí dostatečný komfort pohybu po stezce a jeho bezpečnost,“ uvedla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.
Při rekonstrukci stezky vedoucí z velké části podmáčeným terénem bude použito trvanlivější dřevo – místo smrku dub a modřín, přičemž k delší životnosti konstrukce mají dopomoci i odlišné technické detaily použité v místech styku dřeva s terénem. U vstupu na stezku od Zelené hory bude současně odstraněn letitý a již nevyužívaný vodohospodářský objekt. Náklady na opravu jsou odhadovány na asi 6,2 milionu korun, město počítá s dotační podporou.
Bezbariérová naučná stezka o délce 2,6 kilometru za více než sedm milionů korun podpořená evropskou dotací byla dokončena na podzim roku 2010 a v dubnu následujícího roku oficiálně uvedena do provozu. Po pěti letech však už bylo nutné poškozená či odpadnutá dřevěná prkna a zábradlí chodníčků vedoucích exponovaným terénem začít průběžně vyměňovat.