Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, křižovatky, nebezpečné
Rainbow page separator

Dvě nejnebezpečnější křižovatky v kraji jsou v Bystřici

Čtvrtek, 25. Říjen 2012

bnp-treti-nejnebezpecnejsi-krizovatka-v-kraji-foto-allianz-pojistovnaBystřice nad Pernštejnem/Nejnebezpečnější křižovatka na Vysočině leží na silnici I/19 při vjezdu do Bystřice nad Pernštejnem od Žďáru nad Sázavou.V letech 2009 – 2011 na křížení silnic I/19 a II/357 došlo celkem k šesti dopravním nehodám, při kterých se dvě osoby zranily lehce, dvě těžce a jedna zahynula. Prokázal to aktuální průzkum společnosti Allianz pojišťovna, která dvakrát do roka mapuje nejkritičtější lokality na tuzemských silnicích a zveřejňuje je na webu allianzfoto.cz.

„Při jejich průjezdu by si měli dát motoristé obzvlášť pozor, naše automapa vychází z databáze dopravních nehod s vážnými následky v podobě těžkých zranění, anebo úmrtí,“ informoval mluvčí společnosti Allianz pojišťovna Václav Bálek. Všechny nehody na inkriminované křižovatce v těsné blízkosti bystřického Penny Marketu se odehrály ve dne, za sucha a o víkendu.

bnp-nejnebezpecnejsi-krizovatka-v-kraji-foto-allianz-pojistovnaMezi pěti nejrizikovějšími křižovatkami na Vysočině, kde se staly nejtragičtější nehody, město Bystřice nad Pernštejnem figuruje ještě jednou. Stejná silnice I/19, jenom o pár set metrů dál u křížení státní komunikace s ulicemi Pod Horou a Vírskou (silnice I/19 a II/388). Ta v hodnocení za Kraj Vysočina obsadila co nehodovosti třetí „černou“ příčku.

I tam se v letech 2009 – 2011 při haváriích přišel jeden člověk o život, dva byli zraněni lehce a dva těžce. Dopravní nehody byly celkem čtyři a stejně jako ty na křižovatce u Penny Marketu se odehrály ve dne, za sucha a o víkendu.

Eliminovat nebezpečí na uvedených křižovatkách se už relativně dlouhou dobu snaží zástupci bystřické radnice. Zatím však neúspěšně, protože záměr vždy ztroskotá na nedostatku peněz, potažmo skutečnosti, že jde o křižovatky na státní silnici. „Nechali jsme například vyprojektovat studii kruhového objezdu „na Vírské“, avšak zástupci ředitelství silnic a dálnic nám sdělili, že je tam relativně malá frekvence pohybu aut a je třeba nejdříve vyřešit více zatížené křižovatky,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Nebezpečnou křižovatku u Penny Marketu Bystřickým sliboval vylepšit investor, jenž v roce 2010 chtěl na poli mezi křižovatkou a benzinovou pumpou vybudovat supermarket. Přislíbil vybudovat asi dvě stě padesát metrů dlouhý chodník od křižovatky k marketu, přechod pro chodce a vyvýšený ostrůvek, který by fungoval jako retardér. Od stavby marketu však nakonec ustoupil. „Zatím v záměru řešení obou nebezpečných křižovatek není žádný posun,“ dodal Vojta. (zp)