Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, expediční, kamera
Rainbow page separator

Expediční kamera 2012 ve Žďáře

Čtvrtek, 22. Březen 2012

???????????????????????????????Žďár nad Sázavou /V sobotu 17.3. 2012 jsme v  Domě dětí a mládeže ve Žďáru nad Sázavou  prostřednictvím filmového plátna procestovali velkou část světa.

Podívali jsme se do Afriky, kde odvážný angličan Phil Harwood podnikl historicky první, pětiměsíční sólo sjezd řeky Kongo na kánoi. Záběry dříve takřka neprozkoumaných oblastí horního toku řeky poskytovaly jedinečný vhled do těchto fascinujících a zřídka navštěvovaných koutů Afriky.

Bleskově jsme navštívili Čínu díky krátkému snímku Nejdelší cesta, a první polovinu večera jsme končili filmem, s bohužel tragickým koncem, Odkud není návratu. Špičkoví horolezci se vydali na neslezený vrchol ve východním Tibetu. Ne každá expedice ale skončí úspěšně. Ne vždy hrdinové expedičních filmů přežijí …

O přestávce měli diváci možnost se občerstvit a ochutnat rozmanité druhý výborných čajů. Doslova se proto shlukli před čajovým stánkem žďárské čajovny Samsára,ochutnávali a diskutovali o shlédnutých filmech.

Přestávku si také mohli zpříjemnit četbou časopisu National Geographic, který byl všem návštěvníkům volně k dispozici.

Po přestávce jsme se opět vydali do dalekých krajů. Prvním filmem byl polský snímek Co se stalo na ostrově Pam. Měli jsme možnost vylézt s polskou dvojicí na nejvyšší pobřežní útes na světě. 1500m vysoká kolmá stěna v Grónsku! A jedinou možností dostat se pod ní bylo na mořském kajaku mezi ledovými krami. Sledovali jsme nejen úctyhodné lezecké výkony,ale také napětí v partnerském vztahu ve chvílích,kdy si nejen počasí dělá co chce. Film byl oceněn na MHFF – Hlavní cena festivalu.

Poté jsme se přesunuli do Mongolska s Timem Copem, hrdinou filmu Ve stínu vlka, po stopách Džingischána. Na koňském hřbetu putoval z Mongolska přes střední Asii až do Evropy, stejnou cestou jakou kdysy prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob, Džingischána. Krásné scenérie, samota ve stepích, občas zpestřená návštěvou v mongolské rodině, která žije spjatá se zvířaty a přírodou v tradičních jurtách. Letos jsme měli možnost vidět první díl filmu a příští rok se s Timem Copem opět shledáme a budeme opět moci sledovat jeho odvážnou cestu do Maďarska.

Posledním filmem celého expedičního večera byl snímek Life Cycles. Geniálně technicky propracovaný snímek nás vtáhl do světa ďábelských jízd ve všech ročních obdobích. A k tomu poetika na třísky rozflákaných kol a bravurních držkopádů.

Závěrem večera jsme losovali o ceny a diváci hodnotili jednotlivé snímky. Nejúspěšnějšími snímky letošní Expediční kamery ve Žďáře byli: Co se stalo na ostrově Pam a Ve stínu vlka, po stopách Džingischána.

Věřím, že diváci odcházeli plní zážitků a příjemně unavení z dalekého cestování. Velmi se těšíme na příští ročník Expediční kamery ve Žďáře nad Sázavou a věříme,že divácká účast bude opět hojná.

Přidávám také pozvánku na zimní obdobu Expediční kamery, a to Filmový festival zimních sportů, jehož druhý ročník již připravujeme! Na Vysočinu s ním zavítáme pravděpodobně v listopadu 2012. Proto prosím sledujte stránky Žďárského průvodce,kde o akci budeme opět informovat.

Na další cestovatelské setkání se za o.s. Naboso těší Dana Vacovská.