Rainbow page separator

Falešní vojáci nebo lékaři lákají peníze z osamělých žen 

Pondělí, 7. Prosinec 2020

Vysočina, Žďársko / Před podvodníky, kteří si své oběti vyhledávají prostřednictvím internetu a pod smyšlenou identitou z nich lákají peníze, opakovaně varují vysočinští policisté. Ohroženy jsou zejména ženy, kterým se nabízí například seznámení s nezadanými americkými vojáky nebo lékaři, kteří působí v zahraničních misích a touží po klidném životě. Někdy k podvodnému vylákání peněz využívají různé další legendy – že se ocitli ve složitých zdravotních či životních situacích – a „hrají“ tak na city podváděných osob.

„Například příběh ženy středního věku, která postupně zaslala údajnému americkému vojákovi částku blížící se dvěma milionům korun. S tímto mužem komunikovala přes skype. Aby mu mohla v jeho údajně tíživé situaci pomoci a posílat mu peníze, které z ní pod různými záminkami lákal, dokonce se zadlužila,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková. 

Příběhy mívají podobný scénář. Na začátku je cizinec, který ženě pošle prostřednictvím sociální sítě žádost o přátelství, ona ji přijme a naváží spolu komunikaci. Ženě pak postupně sdělí svůj příběh – nejčastěji je v něm již zmíněným americkým vojákem či lékařem v zahraniční misi. Později vylepší komunikaci o zážitky z bojiště či zprávou o svém nenadálém zbohatnutí, přidává také různé fotografie. V některých případech ženě její imaginární přítel slibuje vztah, eventuálně i sňatek. Poté od ní pod různými záminkami láká peníze, které si nechává posílat výhradně na zahraniční účty. „I když opakovaně varujeme před tímto způsobem komunikace, lidé jsou nepoučitelní. Prověřování těchto podvodných jednání není nijak snadné. K majitelům zahraničních účtů, kde vylákané peníze většinou končí, se velice obtížně dostáváme, takže pachatelé zůstávají v podstatě nepostižitelní. Jsem přesvědčený o tom, že se o všech případech ani nedozvíme. Někteří podvedení lidé se za to, že někomu naletěli, stydí a možná to vůbec neoznámí,“ uvedl náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Pavel Peňáz.