Křídla, kridla, aktuality, festival
Rainbow page separator

Festival láká pod svá Křídla již potřinácté

Středa, 19. Září 2012

festival-kridla-2-2012Křídla – Spousta hudebních, divadelních i jiných zážitků čeká na návštěvníky festivalu Křídla. Ten se v malebné vesničce nedaleko Nového Města na Moravě uskuteční již potřinácté. Sál kulturního domu se zaplní v pátek 21. září a program bude pokračovat i v sobotu 22. září. Hlavními hvězdami letos budou Midi lidi, Volant, Bonus nebo Schodiště.

„Festival se už tradičně koná poslední nebo předposlední víkend v září a letos tomu nebude jinak. Největší novinkou bude druhá scéna pro dýdžeje, pro které bude v sobotu odpoledne probíhat i workshop,“ říká hlavní organizátor festivalu Daniel Šimek z občanského sdružení Lysina lenina.

Právě sobotní dopoledne a odpoledne nabízí i jiný než hudební program. Po ránu se účastníci vydají na výlet k hrobu koně neznámého vojína, kde už tradičně uctí jeho památku. Poté se mohou těšit například na divadelní hru Othello nebo na promítání amatérských filmů v podání Žďárského trpaslíka. „Amatérští filmaři určitě dovezou nějaké netradiční a hodně vypečené kousky,“ těší se Šimek.

Hlavní pozornost bude ale logicky upřena na jeviště. Páteční program otevře v 19 hodin žďárské Blues’mine trio, následovat bude poličská kapela Hadry z těla. „Ta už měla na festivalu vystoupit čtyřikrát a pokaždé z toho z různých důvodů sešlo. Tak doufáme, že se to letos už povede,“ poznamenal Šimek. Zlatým hřebem páteční noci budou podle něj dvě další kapely. Pardubičtí pekáči z Volantu a brněnská elektronická alternativa Midi lidi. „Je to něco jiného než většina kapel, ale ve svém oboru patří k absolutní špičce,“ podotýká Daniel Šimek. Závěr pátečního večera obstará česko-anglická formace 100% a výkvět pražských intelektuálů Wunderbar.

festival-kridla-3-2012V sobotu zazní první ostré tóny už v 17.30. Postará se o ně pražská skupina Oben ohne orchestra, která oproti původním plánům nahradila rovněž pražskou skupinu Texas Holdem. „Jejich baskytarista je řídícím letového provozu a dostal službu, kterou si nemohl vyměnit,“ vysvětluje Šimek. Jako druzí se na pódiu představí Gastrojazz, po ní Tumpach kvoč a opravdové finále festivalu zahájí raper Bonus. Po něm už přijdou na řadu roztančení DiscoBalls a legendární Schodiště. Sobotní program uzavře místní stálice K.S.V. „Je to jediná kapela, která hrála na všech ročnících festivalu. Letos tedy na Křídlech vystoupí už po třinácté,“ podotýká hlavní pořadatel Šimek.

Celý program bude letos koncipován jako parodie na předávání cen Grammy. Kapely v Křídlech dostanou cenu za country hudbu „Lesu mír“. „Je to taková recese. Každá kapela bude odměněná za něco jiného,“ říká Šimek.

Postaráno bude i o hrdla a žaludky návštěvníků. Za kulturním domem vyroste jídelní stan s gulášem, česnečkou, topinkami, tousty a dalšími pochutinami. K dispozici bude i čajovna. „Bude to ale spíš taková parodie na čajovnu. Nepodařilo se nám sehnat nikoho s čajovarem, tak budeme vařit normální čaj z pytlíku. Ten přece taky zahřeje,“ usmívá se Šimek.

Provoz baru letos ovšem výrazně ovlivní prohibice. Rumu nebo vodky se lidé v Křídlech nedočkají. „Holt to budou muset dohnat v pivu nebo vínu. Vždyť je spousta dobrého pití, které má méně než dvacet procent alkoholu,“ uzavírá Daniel Šimek z občanského sdružení Lysina lenina.

Vstupné na celý festival vyjde zájemce na 250 korun. Kdo by chtěl navštívit jen jeden večer, za pátek zaplatí 170 korun a za sobotu o deset korun více. Obec Křídla leží mezi Novým Městem na Moravě a Dolní Rožínkou. V obci zastavují autobusy, pro cestující vlakem je nejlepší vystoupit na zastávce v Olešné.

Program:

Pátek (19.00)

 • Blues’s mine trio
 • Hadry z těla
 • Volant
 • Midi lidi
 • 100%
 • Wunderbar

Sobota (17.30)

 • Oben ohne Orchestra
 • Gastrojazz
 • Tumpach kvoč
 • Bonus
 • DicoBalls
 • Schodiště
 • KSV