Rainbow page separator

Filatelisté se sejdou ve Žďáře při mezinárodní výstavě

Sobota, 28. Květen 2016

Filatelisté se sejdou ve Žďáře při mezinárodní výstavě

Žďár nad Sázavou / Velkým svátkem nejenom pro žďárské filatelisty se stane 2. česko-slovenská filatelistická výstava, která se ve žďárském Domě kultury uskuteční ve dnech 2. až 5. června. Žďárský klub filatelistů byl jejím zorganizováním pověřen Svazem českých filatelistů. Nad výstavou, na níž se představí na sto dvacet exponátů od čtyřiadevadesáti vystavovatelů, převzal záštitu český premiér Bohuslav Sobotka. „V Domě kultury bude rovněž v rámci výstavy zřízena příležitostná poštovní přepážka s příležitostným razítkem,“ uvedl zástupce organizačního výboru Emil Pelikán.
Česko-slovenská filatelistická výstava navazuje na dosud největší národní výstavu ve Žďáře v roce 2004. Spolupráce českých a slovenských filatelistů trvala i po rozdělení republiky v roce 1993, první česko-slovenská filatelistická výstava se konala v roce 2011 ve Vysokém Mýtě a první slovensko-česká výstava v roce 2013 v Nitře. Žďárská druhá česko-slovenská výstava je tak pokračováním tradice, přičemž se uskuteční u příležitosti 180. výročí otevření listovní sběrny, pozdějšího poštovního úřadu ve Žďáře, 1. srpna 1836.
V souvislosti se žďárskou výstavou byla 27. dubna Českou poštou vydána také příležitostná poštovní známka. Má nominální hodnotu 13 korun, autorem výtvarného návrhu je Pavel Sivko, rytinu obálky prvního dne připravil Bohumil Šneider a známka vyšla v počtu sedmnáct tisíc kusů.