Rainbow page separator

Gobelínový salonek začnou rekonstruovat na konci roku

Pondělí, 19. Říjen 2015

Kulturní dům Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Opravu Gobelínového salonku v novoměstském kulturním domě na příští rok naplánovala tamní radnice. Rekonstrukce místnosti bude respektovat její současnou podobu, která vznikla v sedmdesátých letech minulého století, k čemuž se vstřícně vyjádřili i obyvatelé Nového Města prostřednictvím ankety. Pro zachování gobelínu, od něhož je odvozován i název salonku, se vyslovilo asi osmdesát procent respondentů.
První stavební práce by se měly v Gobelínovém salonku uskutečnit ještě na konci letošního roku – nová bude podlaha, elektroinstalace, osvětlení i inventář, přičemž původní styl místnosti zůstane zachován.
Gobelín o ploše pětadvacet metrů čtverečních před čtyřmi desítkami let pro reprezentační salonek novoměstského kulturního domu vytvořil Karel Láznička. Jsou v něm zapracovány dominanty, symboly a tradiční prvky z Nového Města i okolní krajiny, které podtrhují verše Miloslava Bureše z básně Píseň o studánce Rubínce, jež se stala předlohou ke kantátě Otvírání studánek hudebního skladatele Bohuslava Martinů.