Rainbow page separator

Grant podpoří nákup speciálního přístroje pro operace prostaty

Čtvrtek, 10. Září 2020

Nové Město na Moravě / Grant z nadačního fondu Muži proti rakovině ve výši 225 661 korun získalo urologické oddělení novoměstské nemocnice. „Za tuto částku pořídíme přístroj k provádění plazmakinetických endoskopických operací prostaty a endoskopických operací odstranění nádorů z močového měchýře,“ vyjádřil se primář urologického oddělení Jaroslav Tůma. „Jedná se o endoskopické minimálně invazivní výkony s využitím vysokofrekvenčního proudu, díky kterému poté v isotonickém roztoku vzniká na pracovní elektrodě velice přesný plasmatický výboj umožňující odstraňování nebo odpařování patologicky změněné tkáně. Vysokofrekvenční proud neprochází tělem pacienta, ale je v uzavřeném okruhu elektrody. Elektrický impulz vytvoří plazmatické pole, jehož energie se absorbuje ve svrchních vrstvách operované tkáně, čímž dochází k cílenému odstranění tkáně,“ popsal primář.
Oproti klasickým metodám odstranění nádorů prostaty a močového měchýře je tento způsob šetrnější, a to jak co do minimální ztráty krve při výkonu, tak i délky pooperační rekonvalescence a rychlejšímu návratu do běžného života. Navíc operaci mohou podstoupit i pacienti s kardiostimulátorem.
Podporu od nadačního fondu získala novoměstská nemocnice už podruhé – loni šlo o 102 tisíc korun, které využily oddělení urologie a patologie. Nadační fond Muži proti rakovině je český partner mezinárodní organizace Movember. V listopadu si v rámci její akce muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. „Naše nemocnice se k této aktivitě připojila už dvakrát. Na konci listopadu organizujeme akci Movember charitativní skupinové holení. Za dva ročníky jsme pro nadaci Muži proti rakovině získali 130 tisíc korun. Snad i díky této aktivitě se na nás při schvalování grantů usmálo štěstí podruhé,“ sdělila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.