Vysočina, vysocina, aktuality, sníh, hasiči
Rainbow page separator

Hasiči: Vysočina pod sněhem, sílu musel předvést i záchranný útvar

Pátek, 17. Únor 2012

Vysočina /Další náročný den za sebou mají hasiči na Vysočině. Ve čtvrtek 16. února zasahovali celkem u 67 událostí. Situace byla nejvážnější v ranních a dopoledních hodinách. V pravé poledne musel kvůli neúnosnému stavu vyhlásit hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek kalamitní stav pro celou Vysočinu. Kalamitní stav přitom platil už od ranních hodin pro oblast Žďárska. Desítky neprůjezdných a uzavřených silnic nakonec vedly k povolání speciální techniky ze Záchranného útvaru v Hlučíně a ze Zbirohu. Z Hlučína na Vysočinu zamířily dvě Tatry 815, ze Zbirohu dokonce i speciální vyprošťovací tank. V průběhu dne zasedala hned dvakrát pracovní skupina „Doprava“ Krizového štábu Kraje Vysočina.

Hasiči na Vysočině včera vyjeli ke třinácti dopravním nehodám. Při nehodách byly zraněny dvě osoby. V téměř padesáti případech poskytli hasiči technikou pomoc v podobě vyproštění vozidel, která zapadla ve sněhových závějích.

Nejvíce událostí jsme zaznamenali v ranních a dopoledních hodinách. Po poledni se situace začala pozvolna uklidňovat a další události nám nebyly hlášeny.

Na komunikacích Vysočiny však zůstaly stovky zapadlých  především nákladních vozidel. S technikou, kterou disponuje HZS Kraje Vysočina nebylo možné všem pomoci.

„Jsem velmi rád, že na Vysočinu dorazila vyžádaná pomoc ze ZÚ Hlučín a ze Zbirohu. Hlučínští hasiči dorazili na Vysočinu před šestnáctou hodinou a ihned se s technikou zapojili do odklízení následků sněhové kalamity. Velmi vydatnou pomocí byli zejména na tahu I/38. Speciální vyprošťovací tank, který dorazil na Vysočinu po šestnácté hodině byl zařazen do zálohy. Situace na komunikacích Vysočiny se totiž v průběhu odpoledních hodin výrazně zlepšila a nasazení této techniky nebylo nezbytně nutné“, uvedl plk. Ing. Miroslav Šimon, ředitel HZS Kraje Vysočina.

Hlučínští hasiči pomáhali do pozdních nočních hodin. Vyprostili několik desítek zapadlých nákladních, ale i osobních vozidel. Na Krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, kde jim bylo poskytnuto potřebné zázemí se vrátili až o půlnoci.

Připravila, foto: kpt. Ing. Petra Musilová, DiS., tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina