Rainbow page separator

Hlasujícím by se nejvíce líbila socha sedícího muže

Pátek, 17. Duben 2015

Návrh sochy Muž se síťovkou

Žďár nad Sázavou / Více než sto dvacet respondentů se v anketě žďárské radnice vyjádřilo pro to, aby byla ve městě připomenuta tradice síťování; devět bylo proti.
S největším zájmem se setkala myšlenka instalovat v dolní části náměstí Republiky sochu sedícího muže se síťovkou. Takovou si dovede na náměstí představit sedmadevadesát respondentů. Kromě sedící postavy byla v návrhu i varianta „myslitel“, pro niž se vyslovilo dvanáct hlasujících. Deseti respondentům se nejvíce zamlouvala stojící postava a jiný návrh mělo třináct lidí. Tři z hlasujících byli za účast v anketě odměněni vstupenkami na festival dechovek Vysočiny.
S tradicí síťování je ve městě spojena osobnost Vavřína Krčila (1895 – 1968), který ve Městě Žďár ve 20. letech minulého století vynalezl oblíbenou tašku-síťovku. Ta si mezi zákazníky získala velikou oblibu a Vavřín Krčil síťovky různých typů vyvážel do celého světa. Svůj vynález si však nenechal mezinárodně patentovat, takže po pár letech se síťovky začaly vyrábět i v zahraničí.

Zdroj: MÚ Žďár nad Sázavou