Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, hodiny, věž, kostel sv. Prokopa
Rainbow page separator

Hodiny se vrátí na věž

Středa, 21. Listopad 2012

vez-kostela-cifernik-zdar-nad-sazavou-2Žďár nad Sázavou / Hodinový stroj se v sobotu po více jak čtyřměsíční absenci vrátí na věž žďárského kostela svatého Prokopa.Bude kompletně vyčištěný s novým mezikružím a ručičkami a číslicemi z nerezového materiálu. Zachován zůstal jenom původní rám, který však musel být zbaven rzi a odpovídajícím způsobem povrchově upraven. Hodinové ciferníky jsou navíc vyrobeny z mléčného skla, aby mohlo dojít k jejich prosvícení. Instalace zrestaurovaného hodinového zařízení zpátky na věž kostela svatého Prokopa je pracovníky odborné firmy naplánována na osmou hodinu ranní a tentýž den bude i dokončena.

Hodinový mechanismus musel být před samotnou opravou zcela rozebrán, aby bylo možné jednotlivé díky vyčistit, natřít základovým a pak běžným nátěrem. Hřídele a ozubená kola strojku byla promazána olejem odolným proti rzi.

Žďárská radnice do zrestaurování věžních hodin investovala přibližně dvě stě dvacet tisíc korun. Původně bylo počítáno se 185 tisíci korunami, ale došlo k navýšení částky, mimo jiné i kvůli dražším součástem.