Rainbow page separator

Horolezci dokončili dvě ferraty na skalách ve Víru

Úterý, 3. Listopad 2015

Ferrata ve Víru - foto Tomáš Koutský

Vír / Dvě zajištěné cesty po skalách – ferraty – byly členy tamního horolezeckého oddílu dokončeny ve Víru. První z tras je na opačné straně skály, která se v zimě užívá jako stěna pro ledové lezení, druhá ferrata se nachází na Jezerní stěně vpravo u zatáčky při cestě na přehradní hráz. Nástupový žebřík na ferratu je zdálky viditelný.
Vznik jištěných tras na skalách finančně podpořila obec Vír dvaceti tisíci korunami a město Bystřice nad Pernštejnem částkou ve výši sto tisíc korun. Instalační práce odvedli vírští horolezci zdarma.
Cesty vybavené jistícími fixními ocelovými lany a dalšími pomůckami zvyšují bezpečnost procházejících a zpřístupňují terén i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy. Do skal horolezci při instalaci jištění vyvrtali celkem 198 děr, do kterých následně umístili 68 kotvících kolíků, 57 výstupových kramlí, ocelový žebřík a pomocný schůdek. Do kotvících bodů bylo pak upevněno celkem 185 metrů ocelového lana o průměru šestnáct milimetrů a 25 metrů ocelového lana o průměru čtrnáct milimetrů. Obtížnost obou ferrat je nízká, nepřesahuje stupeň C.
V současné době jsou obě zajištěné trasy přístupné, v jejich okolí však ještě chybí umístit směrové ukazatele a provozní řád. Slavnostní zahájení provozu je plánováno na jaře. Vstup na ferraty je možný už nyní, nicméně výhradně s ferratovým setem a ochrannou přilbou – v příštím roce se počítá s otevřením půjčovny těchto potřeb pro veřejnost.

Foto: www.virvudolisvratky.cz , Tomáš Koutský