Rainbow page separator

HRAD DALEČÍN

Pátek, 18. září 2009

Zřícenina gotického hradu na levém břehu řeky Svratky působí dodnes romanticky a velkolepě. hrad-dalecin-2Hrad v Dalečíně určitě stál vr. 1358, kdy ho získal od olomouckého probošta Ješka a jeho švagrové Kláry Jimram z Pernštejna. Pernštejnové vlastnili Dalečín do r. 1588, kdy jejj koupil Pavel Katarin z Kataru.

 

Hrad, německy označován jako Tolenstein, byl snad společně s hradem Skály rozbořen r.  1356 jako sídlo lupičů  (tento názor Pešiny z Čechorodu však mnozí historici zuřivě odmítají), poté mohlo dojít za Pernštejnů k obnově (podle druhého názoru k výstavbě hradu až v polovině 14. st.). Po husitstkých válkách se stal hrad pokazatelně doupětem loupežníků a proto byl r. 1519 dobyt a vyvrácen zemským hejtmanem Archlebem Vranovským z Boskovic.

 

hrad-dalecin-1Hrad stál na ostrohu, jejž ze tří stran obtéka řeka Svratka. Zbývající strana byla chráňěna příkopem a hradbou, která se však nedochovala. Dodnes se zachovala pouze část mohutné plášťové zdi nad řekou se střílnovými okénky. Otisky trámových stropů dokládají existenci tří podlaží, nad nimiž byl ještě obranný ochoz s poprsní zítkou.

Nádherné místo láká výletníky, v posledních letech se zde konají koncerty a jarmarky.

Dalečín se nachází přibližně 8 kilometrů severně od Bystřice nad Pernštejnem.