Štarkov, Skály, hrad, zřícenina
Rainbow page separator

Hrad ŠTARKOV – Skály

Pátek, 17. Červenec 2009

Zřícenina hradu Skály (Štarkov)

Malé skalní město se zbytky loupežnického hradu Štarkov se nachází ve výšce 660 m.

Hrad byl založen koncem 14. století pány z Kunštátu. Protože sloužil jako sídlo loupeživého rytíře, byl později rozbořen. Štarkov byl postaven na rulových skaliskách a je chráněn jako přírodní památka.

Zřícenina hradu Skály (Štarkov)

V současnosti se zachovaly zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří. Dominantou zříceniny jsou dva mohutné věžovité skalní bloky, o výšce až 20 m, které jsou odděleny dvěma soutěskami o šířce až 3 m a délce 15m. Zřícenina skrývá i dvě puklinové jeskyně.

Na zřícenině byl v minulosti prováděn archeologický výzkum, vedený hrabětem Belcredi, jehož cílem bylo odkrytí co nejvíce hradeb a hlavně vstupní brány. Během tohoto výzkumu bylo nalezeno množství archeologického materiálu, který pomohl určit stáří a význam hradu.

Ze zříceniny je nádherný pohled jak do okolní krajiny i na kamenné moře, které se nachází pod Štarkovem.Zřícenina hradu Skály (Štarkov)

 

Cesta ke hradu je strmá, lesní pěšinou přes balvany, ve stínu smrků, po modré turistické značce. Za výchozí bod svého výletu můžete zvolit malebnou vesničku Javorek. Délka trasy cca 4 km. Ke zřícenině vede i červená turistická značka z Nového Jimramova.

mapa