Škrdlovice, skrdlovice, Polnička, polnicka, aktuality, hráz, Velké Dářko, oprava
Rainbow page separator

Hráz Velkého Dářka prochází opravou

Pondělí, 19. Prosinec 2011

velke-darko-hraz-oprava-1 velke-darko-hraz-oprava-2Škrdlovice/Polnička/ Do konce letošního roku má být hotová rekonstrukce hráze rybníka Velké Dářko na Žďársku. Tato vodní nádrž, která bývá někdy přezdívána také Moře Vysočiny, je obhospodařována žďárskou společností Kinský Žďár. Na opravy se firmě podařilo získat dotaci, jež pokryje část nemalých finančních nákladů. Po opravách by měla být hráz rybníka, jenž je se svojí rozlohou 206 hektarů největším na Českomoravské vrchovině, mnohem kvalitnější. Písek v jejím jádru nahradil jíl a kamení. Díky tomuto opatření a mnohým dalším úpravám bude vodní nádrž v budoucnu schopna zadržet až tisíciletou vodu. To ocení zejména obyvatelé vesnice Polnička, která se jako první pod Velkým Dářkem nachází.
Změny ale čekají na veřejnost, která rybník hojně vyhledává mimo jiné kvůli koupání nebo provozování vodních sportů, také v průběhu následujícího roku. To má být totiž na hrázi vybudována nová komunikace. Původní silnice byla poměrně úzká a vzhledem k blízkosti rozsáhlé rekreační a chatařské oblasti se po ní pohybovalo velké množství automobilů, cyklistů i chodců. Nová komunikace má být bezpečnější, její šířka by měla činit zhruba čtyři metry.

Rybník Velké Dářko byl založen v patnáctém století. Původním účelem bylo shromažďování vody na pohon hamrů, později chov ryb. Nyní je tato vodní nádrž obhospodařována zmiňovanou  společností Kinský Žďár, která v chovu ryb pokračuje. Ačkoliv je Velké Dářko skutečně rozlehlé, je dosti mělké. Maximální hloubka činí pouhé čtyři metry. Průměrná hloubka se pak pohybuje kolem jednoho a půl metru. (zp)