Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, Kulhavý, ocenění
Rainbow page separator

Hvězdy oceňují Kulhavého

Čtvrtek, 11. srpna 2011

Nové město na Moravě /Čilý rumraj už vládne na závodních tratích i na stadionu v Novém Městě na Moravě, kde zítra vypukne program světového poháru horských kol.

nove-mesto-mtb-jaroslav-joseantoniohermidaV průběhu dne dorazily do místa šestého podniku letošní série všechny zbylé zahraniční hvězdy. „Podle mě je to nejlepší trať, co letos svěťák nabízí,“ řekl Ralph Näf, zkušený Švýcar, co tu vyhrál první ročník 2008. Tehdy skončil za ním Hermida a třetí Kulhavý.
„Okruh je moc pěkný, technický i náročný. Líbí se mi, že půjde předjíždět na širokých stoupáních. Jen mám na to ještě unavené nohy z víkendu. Snad to přejde. Daří se mi líp a líp v posledních měsících. Vyrovnávám se rychlostí těm nejlepším dívkám, vracím se. Můžu zase jezdit kvalitní výsledky,“ říkala legendární norská olympijská vítězka Gunn-Rita Dahleová-Flesja, která získala v neděli na Slovensku evropský titul.
„Když jsem tu byl před třemi lety na prvním ročníku závodu, ani jsem nevěřil. A teď? Cítím tu parádní atmosféru, skvěle připravený závod, který přináší do světového poháru čerstvý závan. Proč by tu nemohlo být i mistrovství světa? Pokud najdete kopec na sjezdy a fourcross, anebo za dva roky už se mají místa dělit na vytrvalostní a sjezdové disciplíny, ne?,“ vykládal úřadující mistr světa José Antonio Hermida ze Španělska.

nove-mesto-mtb-jaroslav-gunnritadahle„Světový pohár tu bude poprvé, ale vidíme, že pořadatelé vědí, co mají dělat,“ dodala Dahleová. „A navíc je to ideální okamžik pro Česko. Jarda Kulhavý je na prvním místě světového poháru,“ zasmál se Hermida. „A v tuhle chvíli ještě o krok dva před všemi ostatními. Já jsem teď lúzr, ale počkejte na mistrovství světa. Jeden den se může stát všechno, tam chci zase vyhrát. Chci se dostat na tu samou úroveň jako loni, i když už nemám šanci na celkové pořadí světového poháru. Ale v součtu se ukáže víc, on ten svěťák Jarda vyhraje.“
Úžasná forma Kulhavého ohromila i Dahleovou, která už tohho viděla, zažila a vyhrála mnoho.„V neděli jak on jen vypadal! A když říkal: Já nastoupil až v posledním okruhu, protože jsem se chtěl pošetřit do Nového Města,“ jen vrtěla hlavou údivem.
„Začíná jeho éra. Dostal se nahoru, sleduju ho, na vrchol. To je dobré pro náš sport, posouvá ho na další level. Má svůj styl, nic neopakuje, nelze srovnávat. Byla doba Absalona, kdy byl pořád nejlepší. On je pořád dobrý, ale nyní už vládne Kulhavý, stává se nejvyšší autoritou. Absalon vyčkával, Kulhavý útočí od začátku,“ vyprávěl ještě Hermida. Má vůbec nějakou slabinu? „Není snadné ji najít. Pořád se může zlepšovat, je mladý, náš sport se mění. Tratě, délka, nasazení.“

Připravil:  Tomáš Nohejl, tonohejl@gmail.com

Foto: Jan Němec/mtbs.cz