Rainbow page separator

I z nejnižší rozhledny Žďárska je pěkný výhled

Pátek, 16. Prosinec 2011

Mezi třemi nepříliš velkými a známými obcemi na Velkomeziříčsku ve žďárském okrese se skrývá Rubačka. Je to s největší pravděpodobností nejnižší rozhledna regionu – měří totiž jenom zhruba sedm metrů. vyhled-z-rozhledny-rubackaNachází se na lesnatém kopci mezi vesnicemi Nový Telečkov, Baliny a Oslavička. Cesta k ní z okresního města je dlouhá přibližně 35 kilometrů a autem přes Ostrov nad Oslavou, Netín a Velké Meziříčí by neměla zabrat déle než tři čtvrtě hodiny. Kousek od rozhledny je také vlaková zastávka Oslavička, ale při cestě vlakem ze Žďáru nad Sázavou je třeba počítat i s přestupem v Křižanově a ve Velkém Meziříčí.

K Rubačce zatím bohužel nevede žádné turistické značení. Návod, jak se ke kovové vyhlídkové věži dostat, však není nijak zvlášť složitý. Při cestě po silnici z Nového Telečkova směrem do Oslavičky mineme zemědělský areál. Pokračujeme v putování, přičemž zalesněný kopec máme po levé ruce. Pak už jenom stačí čekat na informační ceduli, která nás instruuje k odbočení vlevo.

rozhledna-rubacka-2

Lesní cesta na vrcholek je zpevněná, takže se lze až přímo k vyhlídce dostat i automobilem.

Rozhledna Rubačka byla vybudována v roce 2009, a to netradičně nad vodojemem. Nachází se ve výšce 580 metrů nad mořem. Na vyhlídkovou plošinu se snadno dostane i méně zdatný turista – čeká jej totiž pouze dvaačtyřicet schodů. Vyhlídkový ochoz je umístěn cirka sedm metrů nad zemí. Kdo se na něm octne, může si vychutnat krásný rozhled do okolní krajiny. Výhled sice není kruhový a je částečně zakrytý stromy, ale například směrem na severovýchod je toho k vidění dostatek. Tam lze spatřit třeba Velké Meziříčí s jeho dálničním mostem či blízké i vzdálenější vrcholky Českomoravské vrchoviny. Vstup na rozhlednu je zdarma.