Rainbow page separator

J. S. Bach a jeho doba – koncert Musica Florea na zámku ve Žďáru v sobotu 18.7.

Čtvrtek, 16. Červenec 2015

musica figurata - Zámek Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou/ Festival Musica Figurata letos podruhé hostuje ve Žďáru nad Sázavou. Spolupráce festivalu Musica Figurata s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA a festivalem Korespondance představuje na Vysočině ojedinělý průnik. Potkávají se místa s geniem loci ovlivněným rukopisem barokního architekta Jana Blažeje Santiniho – Želivský klášter a Žďár, potkávají se dvě tváře živého umění – hudba a tanec. Slovy zakladatelky SE.S.TA, choreografky a tanečnice Marie Kinsky „Jeden ze způsobů osobního rozvoje umělce je konfrontace s jinými způsoby uvažování a tvorby. Setkávání mezi profesionály: interprety, pedagogy, teoretiky, mezi uměleckými obory a mezi různými kulturami je obohacující. Konfrontovat se znamená pracovat spolu, přemýšlet spolu, pozorovat práci těch, se kterými pracujeme, a také komunikovat s publikem na různých úrovních“.

  • V barokních sálech žďárského zámku vystoupí známý barokní orchestr Musica Florea vedený Markem Štrynclem a sopranistka Lucie Rozsnyó. S Musicou Floreou vystupovala řada osobností vážné hudby, například Magdalena Kožená, Phillipe Jaroussky, Nancy Argenta, Veronique Gen nebo Paul Badura Skoda. A na kvalitu samozřejmě ukazuje i řada ocenění, která soubor po světě posbíral a řada mezinárodních festivalů na kterých Musica Florea účinkovala. Do Žďáru se Musica Florea vrací po necelém roce od oslav zápisu kostela Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře mezi památky UNESCO. Tentokrát vystoupí v barokních sálech žďárského zámku
  •  V letošním roce s Musicou Floreou ve Žďáru vystoupí sopranistka Lucie Rozsnyó, velmi zajímavá mladá interpretka. Zpěv vystudovala Lucie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a posléze na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Pravidelně se věnuje koncertní činnosti v České republice a zahraničí. Jako sólistka spolupracuje s barokním souborem Musica Florea, se kterými provedla Matoušovy a Janovy pašije (J. S. Bach) pod vedením M. Štryncla, Oratorio per la Santissima Trinita (A. Scarlatti) pod vedením Gianluca Capuana, Brockesovy pašije (G. F. Händel) a mnoho dalších. Se souborem Hoffmusici pak oratorium Sant\’Elena al Calvario (A.Caldara ) a s Musicou Figuralis premiérovala Oratorium o Svatém Janu Nepomuckém (A. Neumann).
  • Vedle zpěvu se Lucie profesionálně věnuje muzikoterapii a astrologii. „Muzikoterapie pro mě znamená způsob komunikace sama se sebou pomocí léčivé síly hudby. Díky terapeutické práci s hudbou můžeme objevit náš potenciál, naučit se lépe komunikovat, prohloubit mezilidské vztahy, uvolnit nahromaděné napětí či naopak stimulovat energii, zlepšit schopnost zvládat stres nebo třeba zvýšit koncentraci při učení či motivaci“, říká Lucie Rozsnyó.
  • Festival Musica Figurata pokračuje v sobotu 25. července v Želivském klášteře. V podání česko-lotyšsko-švýcarského souboru Eisenberg vyslechneme smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena. Z dalších koncertů si nenechte uniknout např. představení ukrajinského vokálního ansámblu Alitea, který představí duchovní hudbu kyjevských chrámů. V závěru letošního ročníku Musica Figurata vystoupí v želivském klášteře Dismanův dětský rozhlasový soubor.

Johann Sebastian Bach a jeho doba
Jak daleko je nebe?
Sobota 18. 7. | 20:00 | zámek Žďár nad Sázavou, barokní sál
Musica Florea | Marek Štryncl | Lucie Rozsnyó
Bach, Buxtehude, Vierdanck
Více zde: http://www.musicafigurata.cz/musica figurata - Zámek Žďár nad Sázavou