Rainbow page separator

Jak si zaregistrovat parcelu? Strávit týden dovolené ve frontě

Pátek, 9. září 2022

Žďár nad Sázavou / Pozornost kolemjdoucích i médií vyvolává řada lidí čekajících před žďárským úřadem, aby získali registraci na jednu ze sedmadvaceti stavebních parcel pro řadové domky ve Vápenické ulici. S frontou sice vedení města počítalo, nicméně ne už s tím, že lidé v ní budou ochotni strávit více než týden. Registrace parcel bude zahájena v pondělí 12. září v 8 hodin a první zájemci před městským úřadem „bydlí“ už od neděle 4. září. „Uznávám, že vznik fronty takto brzy nikdo nečekal. Na minulých 27 pozemků v Barvířské ulici se čekalo od pátku přes víkend. Beru to tak, že je zájem o bydlení ve Žďáře,“ okomentoval situaci žďárský starosta Martin Mrkos.
Radnice lidem postávajícím a posedávajícím před vstupem do úřadu, kteří si sestavili vlastní pořadník a pravidla, jimiž se v průběhu čekání řídí, zajistila chemickou toaletu, přívod elektřiny i přístřešek, kde se mohou schovat před sluncem nebo deštěm. Za úřadem stojí několik stanů, další lidé přespávají v autech na parkovišti.
Zatímco část veřejnosti se pozastavuje nad způsobem, který žďárští radní zvolili jako nejspravedlivější před losem či aukcí, a připadá jí nedůstojný, lidé čekající před úřadem svoji týdenní „dovolenou“ ve frontě berou jako nutnost. Jinak by se k parcele nedostali. „Když jsme o tom v radě města diskutovali, zcela jednomyslně jsme se shodli na frontě, s vědomím, že to je tvrdé, ale každý má předem možnost se zařídit,“ uvedl starosta.
Metr čtvereční parcely, která má zhruba 400 metrů čtverečních, bude stát 2357 korun bez DPH a rezervační poplatek činí 250 tisíc korun. Radnice na projektu nabídky pozemků spolupracuje s developerskou společností, která již dotčené parcely vlastní a vybuduje na nich inženýrské sítě.