Rainbow page separator

Jaroslava Doležalová se má stát čestnou občankou Žďáru

Pondělí, 2. října 2017

Žďár nad Sázavou / Dvaadevadesátileté Jaroslavě Doležalové doporučili žďárským zastupitelům udělit četné občanství města místní radní. Žena za druhé světové války ve svém domově ve žďárské Bezručově ulici ukrývala pětiletou holčičku Jarmilu Wilhelmovou z Prostějova. Za tento čin byla letos rovněž oceněna Cenou města Žďáru nad Sázavou. „Pokud zastupitelé návrh schválí, paní Doležalová bude nositelkou v pořadí sedmého čestného občanství Žďáru, které bylo uděleno od roku 1989,“ vyjádřil se místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.
V roce 1944 tehdy devatenáctiletá Jaroslava Doležalová se svým manželem ukrývala židovskou dívku. Matka holčičky byla Židovka, která v posledním roce války musela nastoupit do jednoho z posledních transportů do Terezína. Stejný osud hrozil i dívence ze smíšeného manželství. Její otec Vladimír Wilhelm proto v roce 1944 hledal někoho, kdo by jejich dcerku ukryl. Holčička nakonec válku přežila, přestěhovala se do Německa, měla dvě děti a zemřela v roce 2015.
Žďár až do roku 2014 čítal pět čestných občanů – letce z II. světové války. V roce 2014 k nim pak přibyl Josef Chromý, tasmánský podnikatel, který ve Žďáře strávil dětství a město pravidelně navštěvuje.