Rainbow page separator

Jarošovy další vrcholy podpoří i prodej mincí

Středa, 7. Říjen 2015

Radek Jaroš - kniha - K2, poslední klenot Koruny Himaláje

Nové Město na Moravě / Svoji knihu K2, poslední klenot Koruny Himálaje minulý týden pokřtil novoměstský horolezec Radek Jaroš. Symbolicky tak i na papíře završil svoji cestu za prestižní horolezeckou trofejí. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou mu rovněž vyrazila zlaté a stříbrné pamětní medaile. Část výtěžku z jejich prodeje pošle mincovna našemu aktuálně nejlepšímu horolezci na jeho nový projekt Koruna světa.
„Prvních 50 stříbrných a 14 zlatých číslovaných medailí vyjde jako luxusní sběratelská edice spolu s mojí knihou; 14 jako symbol počtu osmitisícových vrcholů a 50 jako jubileum, ke kterému jsem si nadělil poslední výstup na K2,“ uvedl Radek Jaroš. Ze tří set zlatek bude číslována jen stovka. Stříbrné desetigramové medaile zakoupí zájemci za 790 korun, zlaté čtvrtuncové za 12 950 korun, varianta s knihou bude ve stříbře k mání za 2 450 korun a ve zlatě pak za 14 950 korun.
Radek Jaroš stanul jako první Čech a zároveň patnáctý na světě na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci nosičů a kyslíkových přístrojů, čímž se stal držitelem takzvané Koruny Himálaje. „O tom, že se pokusím o Korunu Himálaje, jsem se rozhodl po šesté osmitisícovce,“ dodal Jaroš.

Foto: Jan Jirouš