Rainbow page separator

Javor z Fryšavy se dostal do finále ankety Strom roku 2015

Úterý, 26. Květen 2015

Javor, foto: www.pixmac.cz

Fryšava / Mezi dvanáct finalistů celostátní soutěže Strom roku 2015 se dostal také javor z Fryšavy pod Žákovou horou. Přibližně 130 let starý strom bude v následujících měsících bojovat o přízeň veřejnosti. Finálové hlasování soutěže, kterou letos už po čtrnácté pořádá Nadace Partnerství, začne 15. června, je zpoplatněné a výtěžek bude využit k výsadbě stromořadí podél cesty vedoucí k javoru.
Ten je jedním z trojice javorů z Fryšavy pod Žákovou horou, které obklopují křížek u cesty vedoucí od statku k hájenkám. Skutečný příběh stromů bohužel není známý, a tak si děti z tamní základní školy vymyslely vlastní – o válce, nešťastné lásce a hejkalovi. „Javor roste u oblíbené turistické trasy, kde chybí stromy. Proto by škola chtěla výtěžek ankety věnovat na výsadbu stromořadí podél cesty,“ uvádí koordinátora ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.
Letos bylo do soutěže zasláno celkem 70 nominací, z toho tři z Vysočiny. Z přihlášek odborná porota vybrala dvanáct finálových stromů s nejzajímavějším příběhem, které se zúčastní zpoplatněného hlasování. To potrvá do 10. října a slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 20. října. Výtěžek ankety pak budou moci navrhovatelé finalistů použít k arboristickým ošetřením, většímu zviditelnění stromů nebo novým výsadbám.
Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku 2016.

Foto: pixmac.cz