Rainbow page separator

Jednání o možné přestavbě Čechova domu zatím nejsou u konce

Úterý, 29. Listopad 2016

Žďár nad Sázavou / Projekt na přestavbu podkroví historického Čechova domu na galerii se letos nepodařilo připravit vedení Žďáru. Právě tam bylo počítáno s umístěním sbírky obrazů žďárského rodáka Josefa Kosinky. Neskončila však ještě jednání s památkáři, neboť galerie by musela mít bezbariérový přístup, tedy výtah, což je v souvislosti se zásahem do kulturní památky složitější. Půl milionu korun na projekt se tak zřejmě převede do rozpočtu města na příští rok.
Unikátní sbírku Žďáru odkázali manželé Bödefeldovi – Jitka Bödefeldová byla dcerou žďárského malíře a patriota Josefa Kosinky, který žil v letech 1908 – 1983. Kromě malování také závodil na motocyklech, boxoval, fotografoval či ve městě provozoval taxislužbu.
Bezmála dvě stovky obrazů z pozůstalosti byly do Žďáru z Německa převezeny v květnu 2012 a o pár týdnů později souborně vystaveny v Domě kultury. Nyní je sbírka v depozitářích žďárského muzea. Mimo Kosinkových obrazů, kterých je asi polovina ze všech pláten, zahrnuje i díla dalších vysočinských malířů, například Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora či Pavla Kopáčka, a jsou mezi nimi i dva obrazy Josefa Lady. Manželé Bödefeldovi ve své závěti stanovili, že obrazy musejí být alespoň patnáct let vystavené. To se čas od času děje, nicméně jen po částech, protože na výstavu všech pláten nemá město prostory.