Rainbow page separator

K novým kamerám pro sledování provozu časem přibudou další

Pondělí, 6. Duben 2020

Žďár nad Sázavou / Tři páry nových digitálních kamer pro sledování provozu na hlavních silničních tazích ve městě pořídila žďárská radnice. „Náklady včetně veškerého softwarového a hardwarového příslušenství činily milion a 399 tisíc korun bez DPH, z toho pětadevadesát procent tvoří dotační podpora. Informace o počtech projíždějících automobilů budou také přenášeny na připravovaný Portál občana, kde budou dostupné veřejnosti,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček s tím, že kamery byly uvedeny do provozu v průběhu března.
Kamery ke sledování intenzity dopravy jsou instalovány v Brodské a Bezručově ulici a na náměstí Republiky. Využívají optická vedení vybudovaná v rámci městského kamerového systému, ale data budou zpřístupněna i Policii ČR. „Můžeme zjistit počty projíždějících vozidel v průběhu ranní i odpolední dopravní špičky či počty vozidel v definovaném časovém úseku. Po dobudování systému na všech vjezdech a výjezdech do města bude možné určit i podíl místní a tranzitní dopravy. Systém bude vyhodnocovat změnu vytížení komunikací v různých dnech v týdnu,“ přiblížil vedoucí Městské police ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.
Pořízení kamer souvisí se strategií Smart City, takzvaného chytrého města. „Potřebujeme se pro řešení problémů města a jeho smysluplné plánování řídit daty, ne dojmy. A tento systém přesně splňuje tohle očekávání. Vyhodnotí například množství tranzitní dopravy a místní dopravy a dopravní proudy. V praxi se to využije pro plánování obslužných komunikací, propojek či urbanismus. Jako velice důležitou vedlejší funkci považuji i bezpečnostní funkci kamerového systému,“ vyjádřil se starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.