Rainbow page separator

Karanténa platí pro navrátilce z řady zemí, upozorňuje kraj

Sobota, 14. Březen 2020

Kraj Vysočina, Žďársko / Povinná karanténa platí pro všechny lidi, kteří se do republiky vracejí nejenom z Itálie, ale ze všech aktuálně osmnácti rizikových oblastí. Těmi jsou Čína, Jižní Korea, Írán, USA, Japonsko, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko, Řecko a Francie. Upozornili na to zástupci Kraje Vysočina s tím, že mimořádná opatření budou účinná pouze tehdy, pokud budou dodržována všemi, kteří se z rizikových oblastí vracejí. „Ti, kteří se vrátili z kterékoli ze jmenovaných zemí, musí zůstat automaticky ve dvoutýdenní karanténě. Po návratu domů tyto osoby musí telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví eNeschopenku. Během karantény je žádoucí zajistit si prostřednictvím známých nebo jinak z domova nákup a doručení potravin. V žádném případě po návratu, a to ani po cestě od hranic, nenavštěvujte žádné veřejné prostory s pravděpodobnou kumulací osob. Ideálně se už po cestě chraňte alespoň improvizovanou rouškou,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Aktuálně rizikové oblasti nákazy koronavirem si je možné ověřit na https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/).

Pět krajských nemocnic na Vysočině disponuje více než osmi desítkami infekčních lůžek, 53 dalších je možné vyčlenit v řádu hodin. „Budou primárně a přednostně určeny pro nakažené s těžkým průběhem nebo zásadními zdravotními komplikacemi. V regionu je k dispozici více než stovka připravených plicních ventilací,“ upřesnila mluvčí. Kraj ještě nakoupí až deset tisíc kusů respirátorů typu FFP2, které budou sloužit především jako záložní rezerva záchrance, nemocnicím a sociálním službám.
Nyní využívá krajská hygienická stanice jednu výjezdní odběrovou sanitku Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina. Ta je schopna zajistit až deset odběrů denně, v případě nutnosti je možné vyčlenit ještě jeden výjezdový tým.