Rainbow page separator

Ke změně v platbách za komunální odpad dojde napřesrok

Sobota, 6. Únor 2016

Třídění odpadu

Žďár nad Sázavou / Zvyšování poplatku za komunální odpad letos nenaplánovala žďárská radnice. Od příštího roku však zřejmě přestane platit úleva pro obyvatele místních částí města. „Tamní obyvatelé mají padesátiprocentní úlevu, která pochází ještě z dob, kdy se popelnice vážily. Bylo to spojeno s tím, že velkou část popelnice jim zabere popel, který je těžší než odpadky. Mělo by dojít k přehodnocení. Popelnice se už dávno neváží, takže podmínky by měly být pro všechny stejné,“ vyjádřil se starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Desetiprocentní slevu by však podle jeho slov bylo možné poskytovat v případě, že obyvatelé osad budou sami kompostovat. „Většina lidí na zahrádkách kompostuje, takže místní části zatím nejsou zahrnuty do vývozu biopopelnic. Pokud o to ale budou stát, poplatek za komunální odpad by pak měl být stejný pro všechny,“ uvedl starosta.
S možností samostatného kompostování je spojená i snaha žďárské radnice získat letos dotaci na pořízení domácích kompostérů. „Jde o podporu z Operačního programu životního prostředí. Když dotaci získáme, mohli bychom pak kompostéry nabídnout lidem v osadách,“ doplnil žďárský místostarosta Josef Klement.