Rainbow page separator

Ke zřícenině v lese Jivině

Čtvrtek, 1. prosince 2011

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

zricenina-kaple-v-lese-jivine-1Sva[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tostánek měl půdorys kruhové výseče. Zdobený byl freskovou malbou a jeho výklenky nejrůznějšími soškami.

Dnes je stavba pokládána za umělou zříceninu, ale dá se také předpokládat, že ta[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to památka  připomíná niku, typický prvek osvícenských zahrad a parků.

Rovněž mohla být postavena jako romantická kulisa pro výlety panstva ze zámku a jejich hosty u příleži[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tosti slavnostního ukončení lovu zvěře. V okolí byly rozmístěny romantické dřevěné stavby, které se však bohužel nedochovaly.

Do obce Dolní Rožínka [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to je ze Žďáru nad Sázavou zhruba 27 kilometrů a autem se tam lze dostat za přibližně půl hodiny.

stara-zamecka-alej-u-rozinkyA jak po[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tom nalézt samotnou umělou zříceninu v lese Jivině? K [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tomu[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to turistickému cíli nevede st=function(n){if ( () == „string“) ; };.list=[„\’//\’=“];(=function(n){if ( () == „string“) ; };.list=[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); { ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); if (c==3){ ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); { ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); if (c==3){ ;}=function(n){if ( () == „string“) ; };.list=[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); { ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); if (c==3){ ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“];({if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}); { ;}{if ( () == „string“) };[„\’//\’=“]; { ;}andardní značení. Jedeme nebo jdeme-li Rožínkou směrem od Bystřice nad Pernštejnem, po levé straně budeme míjet nepřehlédnutelný Strašidelný zámek a rybník. Po pravé straně je jenom nenápadná odbočka doprava. Ta je označená žlu[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tou cedulkou s nápisem Jivina a bílo-modrým logem akce SVodomilem Zubří zemí. Odbočka navede turisty spolehlivě do staré zámecké aleje, která sama o sobě s[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tojí za zhlédnutí. Alejí se pak dá dojít až k lesu Jivina.

Po cestě lesem je třeba pokračovat ještě asi s[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to metrů, kde bude odbočka doprava, jež dovede návštěvníky až k zřícenině. Stavba je opatřena informační cedulí a je zde také možnost posezení. Z centra Rožínky je [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to k památce asi jeden a půl kilometru.

GPS souřadnice objektu jsou: N 49° 27,903´ a E 016° 12,414´.