Žďársko, zdarsko, aktuality, klíšťata, encefalitida, borelioza
Rainbow page separator

Klíšťata nakazila další lidi

Pondělí, 22. července 2013

kliste-encefalitidaŽďársko/ Na Žďársku se objevil první letošní případ nákazy klíšťovou encefalitidou. Dva případy této choroby přenášené klíšťaty jsou hlášeny z Jihlavska, jeden z Třebíčska.

Nejvíce nemocných v péči lékařů končí ve druhé polovině roku, po konci léta. Proti klíšťové encefalitidě, která mívá závažný průběh a následky, často i trvalé, se dá na rozdíl od lymeské boreliózy, již klíšťata rovněž přenášejí, očkovat. Žďársko navíc patří k oblastem se značným výskytem encefalitidou infikovaných klíšťat. Přírodní ohniska nákazy jsou na Bystřicku kolem řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru a pak na Velkomeziříčsku u řek Oslavy a Balinky. Klíšťata promořená borreliemi jsou oproti tomu všude.

Účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je třídávkové očkování, které se aplikuje hlavně v chladných měsících roku. Po druhé dávce je hladina protilátek proti viru až 98 procent, po třetí dávce 99 procent. Přeočkování jednou dávkou se provádí po pěti letech. U lidí starších čtyřiceti let se doporučuje přeočkování už po třech letech. Vakcinace je ale možná celoročně, a to formou zrychleného očkovacího schématu.

Lymeskou boreliózou se už letos v celém kraji Vysočina stihlo nakazit téměř devět desítek lidí.