Rainbow page separator

Kolem skal pokračuje těžba, dominanty se po letech odhalují

Neděle, 24. ledna 2021

Žďárské vrchy / I nadále bude probíhat těžba dřeva v okolí přírodních památek a rezervací Žďárských vrchů, kde v důsledku řádění kůrovce, sucha a kalamit odumírají a padají zejména přestárlé porosty. Těžit se tak stále bude například v okolí Drátníku, Lisovské skály i u Devíti skal, tudíž lidé by při aktuálních procházkách do přírody měli dbát na svoje bezpečí a nevstupovat do míst, kde se práce provádějí.
Skalní monumenty ve Žďárských vrších se tak díky kůrovci a polomům neplánovaně odhalily podstatně více, než před sedmi lety naplánovali ochranáři Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy společně s majiteli pozemků. Tehdy úmyslu částečného odlesnění některých skalních dominant, a to v okruhu třiceti až padesáti metrů, předcházela rozsáhlá diskuse. Odlesnění vrcholů nenabízelo výhradně zatraktivnění krajiny pro turisty, ale například ochranáři si od záměru slibovali i to, že by se v lokalitě mohl znovu usídlit vzácný a chráněný sokol stěhovavý.
Skalní vrcholy ke Žďárským vrchům neodmyslitelně patří, ještě v první polovině minulého století to byly na dálku viditelné dominanty v okolní krajině. Postupem let však zmizely v nejčastěji smrkových porostech, případně v náletových dřevinách.