Rainbow page separator

Kosinkova sbírka by mohla najít své místo v Čechově domě

Čtvrtek, 25. Únor 2016

Kosinkova sbírka by mohla najít své místo v Čechově domě

Žďár nad Sázavou / Projekt na přestavbu podkroví historického Čechova domu na galerii plánuje letos připravit vedení žďárské radnice. „Podstatná je bezbariérovost, takže nejzásadnější je v tomto případě výtah,“ uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Jelikož je ale Čechův dům kulturní památkou, radnice musí nejdříve zjistit, jak se na stavební změny budou dívat památkáři.

Za předpokladu, že se podaří najít vhodné řešení, na půdě Čechova domu vznikne místo, kde by bylo například možné po částech vystavit unikátní Kosinkovu sbírku obrazů. Sbírku Žďáru odkázali manželé Bödefeldovi – Jitka Bödefeldová byla dcerou žďárského malíře a patriota Josefa Kosinky, který žil v letech 1908 – 1983. Byl všestrannou žďárskou osobností, kromě malování také závodil na motocyklech, boxoval, fotografoval či ve městě provozoval taxislužbu.

Bezmála dvě stovky obrazů z pozůstalosti byly do Žďáru z Německa převezeny v květnu 2012 a o pár týdnů později souborně vystaveny v Domě kultury. Nyní se sbírka nachází v depozitářích žďárského muzea. Kromě Kosinkových obrazů, kterých je asi polovina ze všech pláten, zahrnuje i díla dalších vysočinských malířů, například Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora či Pavla Kopáčka, a jsou mezi nimi i dva obrazy Josefa Lady.