Rainbow page separator

Kostel na Zelené hoře vypadá jako kdysi, čeká ho znovuotevření

Úterý, 5. října 2021

Žďár nad Sázavou / Slavnostní znovuotevření zrekonstruovaného kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO, se uskuteční ve dnech 22. až 24. října. Program bude rozdělen do několika akcí, pro veřejnost je určena mše konaná v sobotu 23. října od půl páté odpoledne, kterou hudbou doprovodí Horácká muzika. V neděli 24. října si lidé budou moci obnovenou církevní památku prohlédnout od půl čtvrté odpoledne a chybět nebude také vystoupení sboru Canto Nepomucenum z Nepomuku, který v 18 hodin vystřídá mužský sbor Vocatus Ecumenicus.
Areál unikátního kostela, jenž je dílem významného architekta a zakladatele takzvané barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichla z let 1719-1722, byl postupně opravován od roku 2017; komplexní stavební činnosti za bezmála třiačtyřicet milionů korun podpořila evropská dotace. Projekt zaměřený na úpravu exteriéru i interiéru památky do její někdejší podoby kromě obnovy fasády, oken a štukové výzdoby zahrnul rovněž zrestaurování mobiliáře, dlažby a osvětlení. Právě obnova původní podlahy patřila k nejsložitějším úkolům. „Výroba dlažby probíhala zcela ručním způsobem v prostředí malé manufaktury. Vyráběny byly dlaždice několika tvarů v barevných odstínech cihlové, okrové a černé,“ upřesnil duchovní farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.
V areálu kostela po srovnání terénu po předchozím vymístění hrobů vznikla takzvaná poutní loučka a cestičky z velkoformátové žulové dlažby spojující kostel s přístupovými branami. Následně se stavební práce přesunou k obnově ambitů, kde již byly dvě kaple vydlážděny mramorovou dlažbou, která po dlouhá léta sloužila v interiéru kostela.