Rainbow page separator

Kostel na Zelené hoře „zdobí“ lešení, vypukly velké opravy

Pondělí, 28. května 2018

Nové zvony se ze Zelené hory naplno rozezní o srpnové pouti

Žďár nad Sázavou / Lešení obehnalo část poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památky UNESCO. Upozorňuje na začátek rozsáhlé vnější obnovy objektu. Na projekt farnost získala dotaci ve výši 42 745 380 korun, a to na interiér i exteriér kostela a jeho nejbližší okolí. Výsledkem má být obnova původního stavebně-technického stavu i architektonické podoby stavby, která představuje jedno z vrcholných děl významného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Pro letošní rok je v plánu zahájení restaurování vnějších omítek, které bude spojeno s výměnou oken v nejvyšší části kostela. Začnou rovněž práce v interiéru památky – restaurování omítek, doplnění původní plastické výzdoby a obnova mobiliáře. V následujících letech pak dojde na zrestaurování podlahy kostela do původního vzhledu. Ukončení aktuální fáze obnovy je naplánováno na rok 2020, kdy dojde i k úpravě poutní louky uvnitř areálu.
„Zámecká“ farnost nyní připravuje další žádost o dotační podporu, aby obnova areálu mohla po skončení současných oprav pokračovat zrestaurováním obvodového ambitu včetně povrchové štukové výzdoby klenby v interiéru a doplněním sochařské výzdoby.