Žďársko, zdarsko, aktuality, myslivci, odstřel, příspěvek
Rainbow page separator

Kraj podpořil myslivce příspěvkem na odstřel prasat

Středa, 5. Červen 2013

prase-divokeŽďársko / Peníze, které podpoří odstřel přemnožených divokých prasat, poskytl mysliveckým jednotám Kraj Vysočina. Myslivci budou odlov prokazovat předložením spodní čelisti zvířete. Za bachyni dostanou 400 korun a poloviční částku za několik měsíců staré sele.

Kraj tím chce přispět ke snížení stavů černé zvěře, protože škody, které způsobuje zemědělcům na polích, se zvyšují. Smlouvu s okresními spolky Českomoravské myslivecké jednoty, která počítá s finančními nároky do 450 tisíc korun, už schválili krajští radní. Na odstřel prasat se začne přispívat od 20. června.

Černá zvěř se podle jednatele Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřicha Sedláře přemnožila i z důvodu intenzivního pěstování kukuřice a řepky. „Má tam skvělé podmínky. Z řepky sice ještě někdy musí ven, ale z kukuřice už prasata vycházet nepotřebují. Tam jsou v bezpečí až do pozdního podzimu,“ uvedl Sedlář. Konkrétně na Žďársku se odstřel divokých prasat zvýšil už v předešlých letech.

Ve žďárském okrese kupříkladu čítal dlouhodobý průměr počtu kusů ulovené černé zvěře kolem šesti set ročně. V roce 2011 jich už myslivci ulovili 1200 a loni to bylo dokonce přes dva tisíce divokých prasat. V celém kraji bylo v loňském roce odloveno asi dvanáct tisíc divočáků, zhruba o polovinu více než v roce 2011.