Rainbow page separator

Kraj Vysočina odmění nálezce stříbrného pokladu z Bystřicka

Čtvrtek, 13. Říjen 2016

Peníze, papírové bankovky

Bystřicko / Odměnu získá nálezce pokladu z Bystřicka, který na jaře při hledání liščích nor narazil na malovaný keramický džbán s 284 stříbrnými mincemi z období od 2. poloviny 15. století do 1. poloviny 17. století. Ten následně odevzdal Muzeu Vysočiny v Jihlavě, které tímto nálezem obohatí své sbírky. Odborníci hodnotu archeologického nálezu ocenili na tržních 723 tisíc, přičemž historická hodnota se šplhá do výše tří milionů korun.
„Podle zákona má nálezce právo na odměnu. Tu mu poskytuje krajský úřad, a to do výše ceny materiálu, je-li archeologický objev zhotovený z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Vzhledem k tomu, že jde o významný a kompletně dochovaný nález, rozhodli se radní Kraje Vysočina nízkou hodnotu zejména stříbra navýšit a poctivému nálezci poskytnout bezmála 80 tisíc korun navíc.
Obdobně krajští radní navrhli v létě odměnit nálezce „prvního“ evidovaného nálezu v Kraji Vysočina. Tehdy šlo o objev drahých kovů u Humpolce, který čítal 341 převážně zlatých, ale i stříbrných mincí ražených na přelomu a v první polovině 17. století.