podvodné inzeráty
Rainbow page separator

Kriminalisté prověřují podvodné inzeráty na auta z Anglie

Neděle, 13. Červenec 2014

Peníze, papírové bankovky

Žďársko / Dva případy podvodného jednání dosud neznámého pachatele, jenž prostřednictvím internetových inzerátů nabízí výhodný nákup osobních aut z Anglie a Německa, řeší kriminalisté na Žďársku. Poškození kupci přišli celkem o 160 tisíc korun.

„Oba poškození reagovali na nabídku na internetovém inzertním portálu, kde prodávající nabízel osobní automobil za výhodnou cenu. Vozidla měla být přivezena z Velké Británie. Po domluvě zaslali poškození na účty vedených u britských bank desetitisícové zálohy. Poté s nimi však údajný prodejce přestal komunikovat a peníze jim nevrátil,“ informovala policejní mluvčí Monika Pátková.

„Takovéto nabídky se objevují i na zavedených českých internetových serverech. Na první pohled působí věrohodně a seriózně. Jediné, co je na nich nápadné, je výrazně výhodná cena,“ uvedl vedoucí oddělení hospodářské kriminality ve Žďáře nad Sázavou Josef Švoma. „Pokud poškozený zašle na smluvený bankovní účet peníze jako zálohu, případně uhradí další náklady spojené s převozem vozidla, o své finanční prostředky přijde a nedočká se ani vybraného vozidla,“ dodal Švoma.

Převážně jde o inzeráty na existující auta, kdy údaje k nim a případné fotografie jsou získány z jiných inzerátů. Prodávající většinou tvrdí, že pracoval v České republice, vrátil se do vlasti a chce se zbavit v České republice koupeného vozidla. Případně inzeruje běžný prodej a poté, co je osloven zájemcem o koupi, e-mailem mu zašle informaci o způsobu doručení auta do Česka fiktivní přepravní společností. Po složení zálohy, nebo celé ceny vozidla na účet této společnosti má dojít k doručení automobilu kupci. „V e-mailu nalezne zájemce o koupi i odkaz na stránky přepravce a poté je „přepravní společností“ kontaktován s potvrzením převzetí vozidla do přepravy a takzvaným sledovacím kódem. Stránky těchto „přepravních společností“ jsou zpracovány velmi profesionálně a většinou je lze jen velmi těžko odlišit od skutečných společností,“ přiblížila policejní mluvčí.

Kriminalisté proto opětovně varují všechny občany, kteří by chtěli reagovat na inzeráty s lákavými nabídkami na koupi aut, aby neposílali na účty u zahraničních bank peníze. „Nejdříve by si měli ověřit existenci společností a nabízených automobilů a být velmi opatrní, pokud prodávající začne uvádět výše uvedenou legendu. Objasňování této formy trestné činnosti je zejména pro rozdílnou právní úpravu ve Velké Británii obtížné, kdy navíc tuto trestnou činnost nepáchají občané Velké Británie, ale tam žijící občané – zejména z Balkánu,“ doplnila mluvčí.