Rainbow page separator

Kriminalita na Žďársku poklesla, její objasněnost vzrostla

Středa, 29. července 2020

Žďársko / K celkem 455 trestným činům došlo za první pololetí letošního roku na Žďársku – z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 266 skutků. „Celková objasněnost dosáhla hranice 58,5 procenta. Ve stejném období v roce 2019 došlo k celkem 518 trestným činů, z nichž policisté objasnili 277, a objasněnost činila 53,5 procenta,“ přiblížila policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Na Žďársku se v prvním pololetí letošního roku událo 42 násilných trestných činů, z nichž kriminalisté ještě totéž pololetí objasnili 26. Nejčastějším násilným činem bylo úmyslné ublížení na zdraví, následované porušováním domovní svobody a vydíráním. Kriminalisté řešili také 20 mravnostních trestných činů, objasněno bylo patnáct z nich.
Méně letos naopak bylo majetkových trestných činů, a to zejména v případě krádeží vloupáním, kdy jejich počet byl ve srovnání s loňskem o 19 případů nižší. „Od začátku roku policisté prověřovali 34 případů, z nichž devět do konce pololetí objasnili, tedy 26,5 procenta. Loni šlo o 53 trestných činů, z toho 22 objasněných, což je 41,5 procenta. K velmi výraznému poklesu došlo u trestného činu vloupání do rekreačních objektů. V první polovině letošního roku policisté zaevidovali jen jeden případ. Ve stejném období roku loňského se jednalo o 25 trestných činů,“ uvedla mluvčí.
Mezi hospodářskou trestnou činností v prvním pololetí vedly úvěrové podvody, bylo jich celkem dvacet a šestnáct z nich se podařilo objasnit. O rok dříve policisté zaevidovali šestnáct úvěrových podvodů.
Do ostatní trestné činnosti spadá coby nejčastější trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní, za kterým následuje výtržnictví a sprejerství. V kolonce ostatní trestní činnost „vede“ ohrožení pod vlivem návykové látky. „Policisté na Žďársku odhalili o 18 případů více než v prvním pololetí loňského roku, přičemž letos šlo 51 trestných činů,“ upřesnila mluvčí. Naopak pokleslo zanedbání povinné výživy – v prvním pololetí to bylo 24 případů, před rokem 56.