Žďársko, zdarsko, aktuality, kvalita, vody, rybníky
Rainbow page separator

Kvalita vody v rybnících na Žďársku se začíná zhoršovat

Čtvrtek, 23. Červenec 2009

Žďársko/ Podle laboratorních výsledků Krajské hygienické stanice v Jihlavě je jakost některých vodních ploch ve žďárském okrese zhoršená. Pro citlivé jedince by mohly nastat problémy po koupání v Pilské nádrži ve Žďáře nad Sázavou nebo v oblíbeném rybníku Velké Dářko u obce Škrdlovice. Hygienici proto doporučují, aby se vnímaví jedinci po koupeli v těchto rekreačních vodních plochách raději důkladně osprchovali.

Nízká průhlednost vody a povlak na hladině byl zaznamenán také na koupališti v Sázavě. Ve vodě je patrný rozvoj fytoplanktonu, jehož přítomnost se projevuje právě zhoršenou průhledností a také přírodním povlakem vodní hladiny. Koupaliště je proto ke koupání spíše nevhodné.

Bude-li se i nadále léto vyznačovat vysokými teplotami, musejí se lidé připravit na to, že se kvalita vody bude ještě zhoršovat. Ve velkém množství rybníků žďárského okresu se totiž hygienici setkali s hojným výskytem mikroorganismů již v jarních měsících. Jaro se totiž vyznačovalo poměrně vysokými teplotami, které jsou pro sinice ideálním životním prostředím