Žďársko, zdarsko, aktuality, kvalita, vody, rybníky
Rainbow page separator

Kvalitě vody na Žďársku deště příliš neprospěly

Pondělí, 15. srpna 2011

Žďársko/ Krajští hygienici ve čtvrtek zveřejnili nejnovější výsledky testování vody v koupacích plochách ve žďárském regionu. Deště, které v posledních dnech okres zasáhly, kvalitě vody ale příliš neprospěly.
Mírně zakalená, hnědozelená voda s poněkud vyšším pH je například v Pilské nádrži na okraji Žďáru nad Sázavou. Jedná se ale hlavně o smyslově postižitelné nedostatky, takže by lidé po koupání v nádrži neměli mít zdravotní problémy. Podobná situace je také v rybníku Medlov a Milovský na Novoměstsku a Domanínském rybníku na Bystřicku. I tam je voda po trvalých deštích zakalená, což by ale rekreaci v ní nemělo nijak zvlášť komplikovat. Vnímaví jedinci by se však měli raději vyhnout Zuberskému rybníku, který se nachází poblíž  vesnice Zubří na Novoměstsku. Po vykoupání v této vodní nádrži by totiž citliví lidé mohli mít zdravotní obtíže.
Další koupací plochy na území okresu Žďár nad Sázavou již mohou rekreantům nabídnout čistou vodu, kterou krajští hygienici shledali jako vhodnou ke koupání. Plavání a dalším vodním radovánkám se lidé mohou bez obav věnovat například ve vlnách Velkého Dářka – největšího rybníku na Českomoravské vrchovině. Tradičně čistou vodu nabízí také rybník Sykovec na Novoměstsku, lom v Dolní Rožínce na Bystřicku nebo přírodní koupaliště v Sázavě na Žďársku. Pobytu ve vodě nic nebrání také v takzvaném Koupacím biotopu Šiklův mlýn u Zvole na Bystřicku.