Rainbow page separator

Kvalitu vody začnou hygienici sledovat v polovině června

Neděle, 6. května 2018

Naučná stezka kolem Veseláku

Žďársko / Monitorovací kalendář týkající se kontrol kvality vody ve sledovaných nádržích, které lidé v letních měsících využívají k rekreaci, vydala Krajská hygienická stanice v Jihlavě. Ve žďárském okrese se sledování kvality vody týká Pilské nádrže, Velkého Dářka, Medlovského rybníka, Domanínského rybníka, Sykovce a od loňského roku i novoměstského rybníka Koupaliště.
Sledování kvality vody začne od 11. června, další termíny jsou pak 25. června, 9. července, 23. července, 6. srpna a 20. srpna. Opakované odběry mimo termíny monitorovacího kalendáře se uskutečňují za předpokladu, že se kvalita vody ve sledovaných rybnících silně zhorší.
Nejčastěji to bývá kvůli masovému výskytu sinic a zvýšenému množství chlorofylu, což může rekreantům přivodit akutní poškození zdraví. Nejčastějšími onemocněními, jež sinice způsobují, jsou střevní a žaludeční potíže, záněty uší a očí. Největší riziko zdravotních komplikací po koupání hrozí těhotným ženám, alergikům nebo lidem s oslabeným imunitním systémem.