Rainbow page separator

Lávka ani po půldruhém roce provozu není bez vad a nedodělků

Neděle, 13. února 2022

Žďár nad Sázavou / Na lepší počasí i dokončení jednání ohledně reklamačního řízení čeká lávka přes Sázavu ve Farských humnech. Je sice funkční, ale s nedostatky. „S dodavatelem stavby se vedou složitá jednání spojená s posudky, měřeními a podobně, protože město nemá v úmyslu zavírat oči ani nad drobnými nedostatky a trvá na důkladnější opravě, než jakou zamýšlel dodavatel. To zpozdilo i některé jednodušší zásahy, ale ve prospěch výsledku. Jakmile bude vhodné počasí k provedení oprav, snad již bude panovat shoda na provedení a bude možné práce zahájit,“ informoval vedoucí odboru strategického rozvoje a investic žďárského městského úřadu Adam Joura.
S bezbariérovou lávkou pro pěší a cyklisty za bezmála čtyři miliony korun se táhnou problémy už od jejího zprovoznění v září 2020. Nejdříve dělníci namontovali opačně zábradlí, takže most od vodáků získal nelichotivou přezdívku „žďárská gilotina“, a při nápravě pochybení otočené zábradlí nepřišroubovali, ale přivařili, čímž v konstrukci zůstaly díry po chybějících šroubech. Aktuálně je v reklamačním řízení chybně provedený nájezd, jenž nevyhovuje vozíčkářům i vyhlášce o bezbariérovosti.
Lávka, respektive její návrh si nicméně loni získal pozornost odborníků. Přemostění se dostalo mezi třicítku finalistů, kterou vybrala mezinárodní odborná porota z celkem 170 přihlášených počinů z celé republiky v rámci České ceny za architekturu.