Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Nářez, Batyskaf
Rainbow page separator

Legendární skupina Neřež se představí v Batyskafu

Pátek, 7. října 2011

nerez-batyskaf-zdar-nad-sazavou-1Žďár nad Sázavou/Žďárské Kulturní centrum Batyskaf přivítá 15. října kultovní hudební formaci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského. Jejich kapela Neřež zde představí od 21 hodin svoje nové album „Kolektivní vina“. Lístky jsou již v předprodeji v prostorách klubu.

Když v roce 1994 přestala existovat legendární kapela Nerez, spojil se Zdeněk Vřešťál s muzikanty s kapely Jarka Nohavici a dal dohromady Neřež jakožto volné pokračování Nerezu. V letech 2001 – 2007 vydal Neřež pět řadových alb, posledním byla vánoční kolekce Slavná věc. „Nerez i Neřež dělali vždy originální oduševnělou muziku, která se nikdy neohraje, která nerezne. V současnosti vystupují Neřež také s Marií Rottrovou, což jen potvrzuje jejich hudební kvality. Koncert v Batyskafu bude určitě výjimečným zážitkem. Chtěl bych upozornit zájemce o lístky na předprodej o rychlé jednání, bojím se, že vzhledem k omezené kapacitě, bude plno,“ informuje v této souvislosti  dramaturg Batyskafu Aleš Kostečka.

nerez-batyskaf-zdar-nad-sazavou-2Neřež dokončili na jaře 2011 novou desku, nazvanou Kolektivní vina. Kromě autorské dvojice Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského a také Filipa Benešovského, s nímž oba spolupracují už deset let, se na současném albu podílejí i muzikanti mladší generace. Jedná se o Víta Beneš a Roberta Fischmanna, kteří přispěli aranžemi a dalšími hudebními nápady, které zbylá sestava skupiny Neřež akceptovala.
Zajímavými momenty desky jsou především instrumentální Čertovská a píseň Jednou tu nebudeme, které Zdeněk Vřešťál napsal pro film Román pro muže. Na desce je přitom zpívá Miroslav Donutil. Také podle Vřšťála se písně na CD Kolektivní vina dělí na “hity”, což jsou písně jednodušší a “hratelné v rádiích” a závažnější (Dřív, Jaké je být, Podivín, Na cestě, Pouta, Kyvadlo. Fuga o chlapci v moll aj.), v nichž se autor zastavuje v temnějších zákoutích života.

Kromě těchto nových písní však zahrají Neřež v Batyskafu také osvědčené starší věci, které odkazují i na období spolupráce se Zuzanou Navarovou. Jak je vidět, bude se opravdu na co těšit. (blk)