Rainbow page separator

Lesní areál opět rozezní světoznámá kantáta Bohuslava Martinů

Úterý, 24. Květen 2016

Tři Studně / Tradiční jarní Otvírání studánek se v sobotu 28. května od 14 hodin odehraje v lesním areálu u studánek Barborky a Vitulky ve Třech Studních. Akci pořádá Obecní úřad ve Třech Studních a Společnost Vítězslavy Kaprálové, finančně ji podpořila Nadace Bohuslava Martinů a obyvatelé obce Určice.
V rámci letošního Otvírání studánek, kdy stejnojmennou světoznámou kantátu Bohuslava Martinů v lesním areálu uvede pěvecký sbor Žďáráček ze Žďáru nad Sázavou, pak ve folklorním pásmu vystoupí soubory Bystřinka a Rozmarýnek ze Žďáru nad Sázavou.
Námětem pro kantátu hudebního skladatele Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky, se stala báseň dalšího poličského rodáka Miloslava Bureše. Báseň s názvem Píseň o studánce Rubínce, která popisuje jarní lidový zvyk z Vysočiny – čištění studánek, Bureš složil v roce 1954 na břehu rybníka Sykovce ve Třech Studních. O rok později ji pak Bohuslav Martinů zhudebnil. I on měl ke Třem Studním díky své žačce, brněnské dirigentce a skladatelce Vítězslavě Kaprálové, která tam jezdila s rodinou na letní byt, vřelý vztah.