Rainbow page separator

Lesy Vojnoměstecka a cesta Karla Havlíčka Borovského

Úterý, 15. Červen 2010

Výchozím místem pro túru západní částí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy může být jak městys Vojnův Městec, tak nedaleký Krucemburk. Zvolíme-li Vojnův Městec, zabere nám cesta autem ze Žďáru nad Sázavou přibližně čtvrt hodiny jízdy po silnici I/37. Do městyse se lze dostat také autobusem.

krucemburk

Přímo ve Vojnově Městci si turisté mohou prohlédnout například hřbitovní kapli, kostel svatého Ondřeje či Němečkův hostinec, který patří k největším skvostům gotizujícího baroka na Vysočině.
Z Vojnova Městce směřuje na sever zelená turistická značka. Ta milovníky přírody provede hlubokými lesy Žďárských vrchů. Po zhruba čtyřech kilometrech chůze lesním porostem se po pravé straně cesty objeví rybník. Ještě před ním je třeba odbočit po neznačené lesní silničce vlevo. Ta turisty bezpečně dovede do Košinova, malé vesničky v okrese Chrudim. Sídlo kromě ukázky malebné venkovské architektury skrývá ve svém nitru také dřevěnou zvoničku.

Další dřevěná zvonice se pak nachází při kostele ve vsi Chlum, kam dovede zájemce silnice. Ve Chlumu lze najít mimo jiné i bývalý barokní zámek, dnes sloužící jako škola.

zvonice-kosinovV této vesnici je třeba se napojit na červenou turistickou značku, na trasu takzvané Cesty Karla Havlíčka Borovského. Po zhruba třech kilometrech chůze po červené si nelze nevšimnout přímo při kraji polní cesty pomníku krucemburského faráře Antonína Rohlíka, který byl na tomto místě v roce 1926 zavražděn.

Odtud je to již jen kousek do městyse Krucemburk, jemuž dominuje kostel svatého Mikuláše. Postaven byl ve 13. století. Na hřbitově u svatostánku nalezl místo svého posledního odpočinku významný český malíř Jan Zrzavý. Krucemburk měl totiž velmi rád, a proto tam chtěl být také pohřbený. Do jeho hrobu byly později vloženy i ostatky jeho matky a bratra, kteří předtím odpočívali v Čáslavi.

Z Krucemburku do Vojnova Městce je potom možné se dostat buď autobusem, nebo pěšky po nové cyklistické stezce. Tato poslední fáze výletu je dlouhá zhruba dva kilometry.

Kilometrů celkem: cca 13
Náročnost: střední
Orientace v terénu: snadná, převážná část po tur. značce