Rainbow page separator

Letošní záhy začínající jaro dokládají rozkvétající bledule

Úterý, 27. února 2024

Žďársko / Bledule jarní coby důkaz, že jaro skutečně přichází, začaly kvést v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam koberce bílých jarních květů vzhledem k nižší nadmořské výšce a umístění na slunci v rámci okresu rozkvétají jako první a každoročně přitahují davy návštěvníků z celé republiky. 

Tradiční komentované vycházky nejenom za bledulemi připravují ochranáři z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy v Národní přírodní rezervaci Ransko, kde bledule vykvétají o něco později. Uskuteční se o víkendech 2. a 3. března a 8. a 9. března, vždy v 10 a 13 hodin. Na procházku rezervací rozkládající se mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem u Krucemburku na Havlíčskobrodsku, kde bledule rostou ve střední části lokality pod jasany a olšemi, se dá vydat od vstupu do rezervace u Pobočenského rybníka. 

Jako poslední obvykle začínají chráněné bledule jarní kvést ve Světnovském údolí. Přírodní památka rozkládající se kolem Sklenského potoka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov.