Žďársko, zdarsko, aktuality, čápi, mapování
Rainbow page separator

Lidé mohou pomoci s mapováním čápů na Vysočině

Pondělí, 9. Červenec 2012

Žďársko/Vysočina/ Ačkoliv jsou čápi bílí poměrně nápadným a všeobecně známým ptačím druhem, ornitologové přesně nevědí, kolik hnízdišť tito živočichové na Vysočině, Žďársko nevyjímaje, vlastně mají.Pomoci jim nyní mohou i zájemci z řad široké veřejnosti, kteří mají možnost zapojit se do akce České společnosti ornitologické. Ta má za cíl počet hnízdících čapích párů v regionu upřesnit. Před deseti lety, tedy v roce 2002, bylo na Vysočině spočítáno 88 obsazených hnízd. Ale jak je tomu teď?

„Zapojte se do mapování hnízd čápa bílého na Vysočině, zaznamenávejte obsazená hnízda a případně i počet mláďat. Uvítáme také informace o hnízdění čápů bílých v předchozích letech či zaslání historických fotografií čapích hnízd,“ vybízejí veřejnost organizátoři akce. U zasílaných pozorování stačí uvést jméno pozorovatele, lokalitu, zda je hnízdo obsazené či nikoliv, počet mláďat, podaří-li se zjistit, a také datum pozorování. Vše je pak třeba zaslat nejpozději do 15. září 2012 elektronicky na email dako.dakota email.cz, nebo poštou na adresu krajské pobočky: Úvoz 23, 586 01 Jihlava.

Hnízdění čápa bílého je na Českomoravské vrchovině známo teprve od třicátých let minulého století. První hnízdění bylo zjištěno v osadě Kocourov u Slavíkova na Havlíčkobrodsku, a to v roce 1930. První hnízdění na Žďársku byla zaznamenána ve Stránecké Zhoři a v Křižanově (1935), na Třebíčsku v Jemnici (1936) a na Jihlavsku v obci Doupě (1937). Od té doby čápi na Vysočině hnízdili anebo se o to alespoň pokoušeli minimálně ve 177 lokalitách. (zp)