Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, klikací, rozpočet
Rainbow page separator

Lidé ve Městě se mohou proklikat rozpočtem

Pátek, 30. Listopad 2012

Nové Město na Moravě / Takzvaný klikací rozpočet připravili v Novém Městě na Moravě. Ten je umístěn na webu www.rozpocet.nmnm.cz a jeho prostřednictvím mají obyvatelé města možnost podrobně zjistit, jak se aktuální rozpočet naplňuje, co a za kolik se pořídilo a řadu dalších informací. „Takzvaný klikací rozpočet se stane nástrojem, díky kterému může daňový poplatník kontrolovat, jak město hospodaří, kam investuje a co se s penězi děje,“ vysvětlil vedoucí oddělení informatiky novoměstského úřadu a spolutvůrce webu Zbyněk Grepl.

Podobný projekt pro kontrolu hospodaření města jeho občany zatím nikde v republice, ale údajně ani v Evropě nefunguje, jak tvrdí starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Navíc je systém propracován velice precizně a podrobně. „Náš web nabízí zobrazení plateb adresovaných jednotlivým subjektům. V tomto směru pracujeme s detailními informacemi, tedy kdy byla která faktura uhrazena, jaké má číslo a jaká byla její výše. Občan rovněž může sledovat, jak se vyvíjejí jednotlivé investiční akce,“ poznamenal starosta.

Důležité je, že není třeba čekat, až aktuální data do systému nějaký úředník zadá, ale údaje se každý den automaticky zaktualizují, pokud došlo k nějaké změně. „Všechny peníze, které město má, jsou prostředky obyvatel. Každý z nich má právo ověřit si každou utracenou korunu,“ dodal Michal Šmarda.